2442/​13

Dansk maler, ca. 1800

Portræt af Geheimestatsminister Ove Ramel (Rammel) Sehested (1757–1838). Usigneret. Olie på lærred. Oval. 70×54.

Ove Ramel Sehested studerede både i Sorø og Kiel og blev juridisk kandidat i 1775. Han blev Hvid Ridder i 1803 og Ridder af Elefantordenen i 1826. (Elefanten han bærer i nærværende billede er en orden, Sehested modtog, da han blev chef for Ordenskapitlet). I mere end 50 år arbejdede han i økonomi- og kommercekollegiet, fra 1813 som præsident heraf.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 335, 1946 nr. 146a. Bruun Rasmussen auktion 716, 2002 nr. 1682, afb. s. 246.

Lærredet er dubleret. Krakeleringer. Reparationer og retoucheringer. Lærredet bør renses.

I Lyngby
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

Levering i USA fra 1.460 DKK forudsat den endelige pris ikke overstiger 50.000 DKK