Harald Jerichau (f. København 1851, d. Rom 1878)
Valdemar Irminger (f. København 1850, d. Frederiksberg 1938)
“Tyrkisk lastdrager”. Verso studie af både i en tyrkisk havn. Usigneret. Dateret 1870 og utydeligt betegnet “Tegnet af Nicolai Harald Adolf Jerichau 1851–1878 [...]”. Bly på papir monteret på papir. Lysmål 19×15.
En siddende mand. Sign. monogram. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 24×17.
(2).
Proveniens: Svend Møllers samling af originale tegninger af danske kunstnere. Bruun Rasmussen auktion 821, 2008 nr. 719.
Papiret er gulnet. En lille skade/rift ved øverste kant (Tyrkisk lastdrager). Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 3. august 2020