2141/9175
Et par franske kandelabre, efter model af Claude Michel kaldet Clodion (1738–1814) af forgyldt og patineret bronze, hver med stående kvidelig figur med tre lysholdere, baser af grøn og hvid marmor. Hver signeret i støbningen CLODION. 19. årh.s slutning. H. 53. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Selected, 11. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud