1435/530
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-55”. Arbejdsbord med stel af børstet stål. Plade af lamineret ask. Udført og stemplet hos Kjærholm Production. H. 72. B. 90. L. 180.
Pæn stand. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. august 2014
Vurdering
Hammerslag