H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Gadeparti med to kvinder foran hus. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 47,5×67.
Udstillet: Charlottenborg, 1932.
Behov for let overfladerensning. Lærred bør strammes op. Mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
17 bud