1946/939
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to-personers sofa med sortlakerede ben. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Model 2442. Formgivet 1975. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 73. L. 150. D. 85.
Brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
11 bud