1946/​939
Børge Mogensen: Fritstående to-personers sofa med sortlakerede ben. Betrukket med sort skind. Model 2442.

Be­skriv­el­se

Fritstående to-personers sofa med sortlakerede ben. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Model 2442. Formgivet 1975. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 73. L. 150. D. 85.

Brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Moderne møbler

Kunstner

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Vur­dering

6.000 kr.

Hammerslag

6.500 kr.

11 bud

6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.