Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
Kystparti med store sten på stranden ved Vosnæs Pynt, Kalø Vig. Sign. J. la Cour 1878. Olie på lærred. 34×55.
Studie til Janus la Cours store maleri. “Regnfuld sommerdag ved stranden ved Kalø Vig. Eftermiddag”. Sign. J. la Cour 1878–83. 124×189.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 8. april 2013
24 bud