1345/102
Barok kiste af egetræ prydet med skæringer, inskription og årstal 1607, i siderne bærehåndtag af jern, lås prydet med ornamentik. 17. årh. H. 49. B. 90. D. 45.
Restaureret, indvendig senere læddike og hylde. Brugsslitage. Nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 4. november 2013
Vurdering
Hammerslag
34 bud