Weldon lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, hvid skive med romertal og ydre 5-minutter arabertal, midte med polykromt sceneri, forgyldt værk signeret Weldon London, serienr. 4455 (eller 3). Indre kasse stemplet med engelske lødighedsstempler, uidentificeret årsbogstav, mestermærke TS. Ydre kasse drevet med sceneri, stemplet med mestermærke SP. C. 1760. Antagelig Schweiz eller Holland. Kassediam. 41/48 mm.
Proveniens: Privat samling
Uret fungerer men stopper efter kort tid. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med hårrevne fra kl. 12–6 gennem sceneri, små kantafslag ved kl. 6. Indre kasse let bulet.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
26 bud