Amager hovedvandsæg af forgyldt sølv, drevet med louis XVI ornamentik, låg med to vildmænd der holder kronet medaillon, graveret med senere ejerdata CPS TJS 1892, svampehus prydet med to medailloner med mindesmærke og blomsteropstilling, ovalt fodstykke med balsamgemme hvorpå stående løver, utydeligt punslet med inskription, datering 1795 samt ejerinitialerne AGBD. Uidentificeret mestermærke. Vægt 79 gr. H. 11,5 cm. Senere tilvirket etui af rødt læder, præget i guld TJ og 1892.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Top medaillon senere/udskiftet, graveret med senere ejerdata EP1940 GS 1968. Medailloner på svampehus antagelig med senere indramninger.
Varia, 16. maj 2019