2048/​101

Engelsk George III standur i kasse af mahogni, urskive af messing med hjørneornamenter, timekrans med romer- og arabertal. Sign. Denham, Durham. Ca. 1800. H. 205.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Lodder og pendul medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag