2041/​140

Fransk konsolur af forgyldt bronze, ved urhus elegant kvinde med blomsterranke, sokkel støbt med relief, hvidemaljeret urskive med romertal. Urværk stemplet S. Marti et Compagnie. I glaskuppel. 19. årh. H. 46. H. inklusiv kuppel 60.

Pendul samt optræksnøgle medfølger. Indrisede numre på bagsiden. Glaskuppel med mindre kanthak. Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK