2144/​510

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“The Chair”. Jubilæumsudgave. En armstol med stel af kirsebærtræ. Sæde betrukket med brunt farvet skind. Model PP 503. Formgivet 1949. Udført hos PP Møbler 2004. Metalplakette under bunden stemplet nr. 79/90.

Udført i 90 nummererede eksemplarer i 2004 hos PP Møbler i anledning af 90 året for Wegners fødsel.

“The Chair/Den runde stol” blev første gang præsenteret på Københavns Snedkerlaugs Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, 1949, i udgaven med flet i sæde og på kopstykke, året efter i denne udgave med polstret sæde. John F. Kennedy og Richard Nixon sad i Wegners Runde Stol eller The Chair, som amerikanerne døbte stolen, i de legendariske tv-dueller under det amerikanske præsidentvalg i 1960.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Enkelte hak på ben, ryg med med nogle ridser.

Moderne kunst og design, 2. november 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag