2138/​971

Dansk møbeldesign

Overpolstret lænestol i svungen form, betrukket med grønt velour, ben af bejdset bøg. 1940'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Forben med reparation.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK