2138/971
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol i svungen form, betrukket med grønt velour, ben af bejdset bøg. 1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Forben med reparation.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag