Claus Johansen (f. Aagerup ved Holbæk 1877, d. Rønne 1943)
Landskab med skovbryn, Bornholm. Sign. CJ. Olie på lærred. 33×46.
Proveniens: Kunstneren Eli Rasmussen (1915–1997), Bornholm. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Moderne malerier og foto, 26. september 2018