Ernst Meyer (f. Altona 1797, d. Rom 1861)
En mand flirter med en ung pige ved spinderokken. Usigneret. Betegnet Ernst Meyer på bagsiden. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 22×17.
Proveniens: Hidhørende fra Kruusesminde Herregård, Korsør.
Let gulnet og en smule papirtab. Monteret i passepartout. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 9. august 2021
21 bud