2024/553
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 240”. Skammel af teak, løs hynde betrukket med sort skind. Formgivet 1954. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.
Præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia 13.-16. maj 1954.
Litteratur: “Møbler” nr. 6, 1954, s. 9.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Løse samlinger.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud