L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
Aftenlandskab fra Næstvedegnen. Studie. 1880'erne. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 10 × 16.
Det fine stemningsmættede maleri er en studie til “Landskab fra Næstvedegnen. Efter Solnedgang” (H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings værker nr. 100), der igen er en studie til kunstnerens kendte maleri “Aften. Mørket er ved at folde sig ud over et vidtstrakt Landskab med en Sø i Forgrunden. En Kvinde har træt sat sig til at hvile i Vejkanten. I luften ses Døden som en svævende Skygge” med målene 118×94. (H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Ringsværker nr. 98).
En tak til kunsthistorikeren Gitte Ditlevsen i forbindelse med korrekt katalogisering af nærværende maleri.
Enkelte minimale retoucheringer og krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021