Frederik Rohde (f. København 1816, d. Frederiksberg 1886)
Udsigt fra en italiensk kyst, men en hyrde der hviler i en ruin. Sign. monogram. Olie på malepap. 30×35.
Enkelte mindre retoucheringer samt i hjørner enkelte minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. juni 2024