2014/​299

Dansk barok Standur i kasse af bemalet træ med udskæringer, skive af messing med gennembrudet hjørneornamenter, timekrans med romer og arabertal, øverst med bevægelig fugl. Sign. A.C. Fabricius. 18. årh.s første halvdel. H. 231. B. 63. D. 35.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. 2 x Lodder af bly, pendul samt nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

8.000 kr.

Hammerslag

5.000 kr.

(Autobud) 5.000 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.