2014/299
Dansk barok Standur i kasse af bemalet træ med udskæringer, skive af messing med gennembrudet hjørneornamenter, timekrans med romer og arabertal, øverst med bevægelig fugl. Sign. A.C. Fabricius. 18. årh.s første halvdel. H. 231. B. 63. D. 35.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. 2 x Lodder af bly, pendul samt nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
Vurdering
Hammerslag