P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)
Portræt af Stifteren og Redaktøren af “Frederiksborg Amtstidende”, Boghandler Johan Julius Vosbein. Sign. P. C. S. 1837. Olie på lærred. 23×17.
Stifteren og Redaktøren af “Frederiksborg Amtstidende”, Boghandler Johan Julius Vosbein f. 12. August 1810 - d. 1. Juni 1846, grundlagde “Frederiksborg Amtstidende” i 1839.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 109, 2007 nr. 275.
Enkelte minimale retoucheringer. Mindre krakeleringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
13 bud