1949/8548
Russisk kurveformet skål med svinghank af sølv, indvendig forgyldt. Mestermærke AC, guardein Andrei Antonovich Kovalski 1852, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt 143 g. H. ekskl. hank 6. L. 16.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag