737/​2068

Jens Juel (b. Balslev, Funen 1745, d. Copenhagen 1802)

Jacqueline H. E. Sénebier, født Morsier (1749–1831). “Halv figur, kroppen en face, hovedet mod venstre. Hvid silkekjole med broderede guldkanter ved ærmerne og i udskæringen, kortærmet, blå frakke med hermelinskanter, naturligt hår, gråligt hovedslør, yndigt udtryk, fine hænder; rødt fløjl på stolen og på bordet; grå baggrund”. Sign. Juel pinxit 1778. 70×57.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 177, afb. bd. II s. 125. Afbildet og omtalt: Kunstmuseets Årsskrift, København, 1924–25 s. 32, afb. s. 44. Preben Juul Madsen, “Kunst under hammeren”, 2000 s. 19.Proveniens: Nedarvet i familien, privateje Schweiz. Efter at have tilbragt en kort periode i Paris, hvor Jens Juel bl.a. stiftede bekendtskab med de franske malere Duplessis', Drouais' og van Loos portrætkunst samt Roslins malerier, som han studerede og beundrede, drog han efter et kort ophold i Paris med vennen, kobberstikkeren Clemens over Lyon til Genève i Schweiz. Her mødtes de med landsmanden, miniaturemaleren og illustratoren Heinrich Plötz. Denne introducerede Juel til den berømte naturforsker og filosof Charles Bonnet. Det satte Juel i gang, og i stedet for kun at være på gennemrejse blev han der i 3 år. Juel debuterede med et smukt og værdigt portræt af Bonnet, som i dag opfattes som et af Juels hovedværker. Naturforskeren blev så begejstret, at han lod Clemens stikke det. Portrætterne fra perioden i Genève betragtes, og med rette, som et af højdepunkterne i Juels oeuvre. Det er smukke og elegante portrætter i fransk manér. Jacqueline Sénebier hører til denne kategori.

Additional Remarks

Auction

Selected paintings, 8 December 2004

Category
Estimate

250,000–300,000 DKK

Sold

Price realised

380,000 DKK