Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)
“Den første undervisning”. 1905. Kunstnerens hustru og datter Bimse. Sign. Peter Hansen. Olie på to sammenføjede lærreder. 59×69,5.
Lærredet er dubleret. Behov for rensning. Retoucheringer. Mindre krakeleringer og enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. april 2022
39 bud