2149/8687
Russisk skrin af sølv, indvendig forgyldt, dekoreret med cloisonné emalje samt grønne agater samt formodentlig en rhodonit. Antagelig Piotr Philippovich Miklyayev, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin i Moskva 1896–1908, lødighed 84 samt fransk importstempel. Vægt 412 g. H. 5,5. L. 12,5. B. 8,5.
Mindre alders- og brugsslitage, inkl. ridser og behov for rengøring. Antagelig rhodonit lidt løs i monteringen.
Russisk tema, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud