En russisk soldat spiller balalejka. Sign. Olga. Vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 16×12.
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Tatiana Hammer hørte til den russiske kreds i København og modtog dette billede direkte fra Storfyrstinde Olga, medens hun boede her i eksil.
Undersøgt i ramme. Enkelte fugtpletter. Papiret er gulnet.
Russisk tema, 5. december 2019