2131/512
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Væglampe af patineret messing med justérbar skærm. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. L. 32.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og malingstænk. Afskalninger invendig på skærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud