2425/​7517

Theobald Stein (f. København 1829, d. sst. 1901)

Portræt af Bengt Nordenberg (1822–1902). Sign. monogram 6/5 59. Bly på papir. Bladstørrelse 21,5×18,5. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 48, omtalt s. 71–72, ill. s. 72.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 35).

Den svenske maler Bengt Nordenberg tog til Stockholm i 1843 for at studere på Kunstliga Konsthögskolan. På akademiet udviste han talent, og i 1851 rejste han derfor til Düsseldorf for at studere under den tyske maler Theodor Hildebrandt (1804–1874), hvorfra mange af hans værker bærer præg af. I 1856 fik Nordenberg et rejsestipendium af den svenske stat, og han tog derfor først til Paris og efterfølgende til Rom, hvor han ankom i 1858. Theobald Stein, som har tegnet portrættet af Nordenberg, var egentlig uddannet billedhugger, og nærværende portræt er derfor et ud af få tegnede portrætter Stein, har udført.

Monteret på pap. Enkelte minimale håndteringsmærker.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag