1847/1584
Samling fliser, primært Holland 18. -20. årh. (49)
Bestående af: 14 fliser, dekorerede i underglasur blå med blomster, 12 udekorerede fliser, 4 fliser i underglasur blå med tulipaner og hjørneornamenter, 4 flerfarvede fliser, firpasbillede i mangan, 6 løse og 3 indrammede blå frisefliser, 1 gulvflise med geometrisk design i flere farver; endelig en flise fra Aluminia prydet med Frederik IV's kronede monogram.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 22. november 2018
Vurdering
Hammerslag