921/​285

Engelsk George III nécessaire af 18 kt. guld og imiteret agat, rektangulær form, gennembrudt rokoko ornamentik punslet med rocailler, blomster og fugle, omsluttende stribede glaspaneler, lås med granat, hvidt bånd af emalje med tekst: "Rien n'ést trop bon pour ce qu'on aime”, indvendig med f.eks. to flakoner, emaljeindfattet spejl, pincet, blyant, barberkniv og ske, låg med spejl. Tilsyneladende ustemplet. London, ca. 1765. H. 6,2 cm.

Proveniens: Bækkeskov Gods.

Antikviteter – kunsthåndværk, møbler og tæpper, 11. juni 2024

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag