Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Bordlampe og fad af lertøj. Lampe dekoreret med hornmalet glasur i brune nuancer på transparent glaseret base. Sign. HAK. H. ekskl. fatning 23. H. inkl. skærmholder 48. Cirkulært fad dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. H. 5,5. Diam. 29. Begge udført hos Kähler. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fad: Enkelte mindre hårrevner samt glasurafskalninger. Bordlampe: Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
10 bud