2027/​554

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 44”. Et par hvilestole med stel af bøg, sæder med flettet papirgarn. Formgivet 1965. Udført hos Carl Hansen & Søn. (2)

Litteratur: Carl Hansen & Søn katalog, 1967.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løse hynder betrukket med blåt uld medfølger.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag