2015/688
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Sofabord af teak med kehlet kant. Model FD 635. Udført og mærket hos France & Søn. H. 39. L. 59,5. B. 42,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Top med reparation.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag