Engelsk lygteur i kasse af sortmalet træ med montering af forgyldt bronze, skive af messing med gennembrudt ornamentik af bronze, forsølvet timekrans med romer- og arabertal, værk rigt ciseleret med blomster og bladværk. Sign. Jos Windmills, London. Delvis 18. årh.-20. årh. H. 62. B. 39. D. 25.
Pendul og Nøgle medfølger. Kasse, skive og urværk ikke samhørende. Klokkespil og slagværk mangler. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Optræksnøgle mangler. Pendul og Nøgle medfølger. Kasse, skive og urværk ikke samhørende.
Varia, 8. oktober 2015
12 bud