Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
En samling stentøj, bestående af to vaser og en skål, modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med hhv. okkergul og brun, samt lys grå glasur, skål desuden med grønne og brune elementer. Sign. monogram, største vase model 129, skål 119. H. 5,8–9,1. (3)
Ridser og mærker. Mindste vase med to hårrevner fra øvre kant samt adskillige afslag på øvre kant. Skål med større afslag på øvre kant.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021