Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/3”. Standerlampe med stel og fatningshus af patineret messing, skærme af opalglas, monteret på fod af træ. Stemplet PH-4, Patented. Udført 1930erne hos Louis Poulsen m.fl. H. 135.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer hos Bruun Rasmussen Vejle i 1992. Tekst rettet 24/2. Hybrid (Uoriginalt stel fra tiden, hvilket ikke var unormalt).
Brugsslitage. Ridser og mærker. O-skærm af étlags opalglas med små chips på topkant. M-skærm af étlags opalglas med mindre chip på underkant og større chip på topkant. U-skærm af flerlags opalglas. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
35 bud