Hans Henrik Lerfeldt (f. Århus 1946, d. København 1989)
“Double Image”. Sign. Lerfeldt 82; titel, datering samt kunstnerens stempel på indramningens bagside. Akvarel på papir. Lysmål 30×22.
Udstillet: “Hans Henrik Lerfeldt - Erotisk symbolisme i Danmark”, Sønderjyllands Kunstmuseum, Tønder, 30. marts - 28. april 1985. Litteratur: “Hans Henrik Lerfeldt - Blue World - og en samtale med Christian Kampmann”, Tiderne Skifter, København 1985, geng. s. 15. Litteratur: “Lerfeldt - En Blå Verden”, Tiderne Skifter, København 1990, geng. s. 49. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet direkte fra kunstneren.
God original stand med mindre syrepletter. Indramningens bagside gulnet og med syrepletter. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
13 bud