2115/​43

Rasmus Christiansen (efter Kristian Zahrtmann) (f. Bjertrup v. Skanderborg 1863, d. København 1940)

“Charlotte Dorothea Biehl”. Skriverjomfruen sidder i vindueskarmen og lytter efter friske beretninger fra hoffet, som hun er klar til notere. Sign. R. x Chr. 1910. Betegnet med Kristian Zahrtmanns monogram 1874. Olie på plade. 56×44.

Charlotte Dorothea Biehl (1731–1788), kaldet “Skriverjomfruen”, var den mest produktive danske forfatterinde i 1700-tallet. Mest kendt i dag er dog hendes selvbiografi “Mit ubetydelige Levnets Løb” samt brevvekslingen med vennen hofmarskal Johan Bülow. De fleste af hendes breve var ikke umiddelbart skrevet med offentliggørelse for øje, men det var nok et skjult håb, at Johan Bülow gemte dem. Dette håb blev indfriet, og “De historiske Breve” blev senere udgivet med mange oplysninger og detaljer om hoffet, blandt andet om Kronprins Frederik (IVs) magtovertagelse i 1784. Hendes kilder var mangeartede, men det er ikke tilfældigt, at Kristian Zahrtmann valgte at skildre hende lænende sig ud af vinduet, lyttende til folks snak på gaden i datidens København.

Ordrupgaard ejer Kristian Zahrtmanns studie af Charlotte Dorothea Biehls ansigt (1874), mens det færdige værk synes at være i privateje.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1238, 2012 nr. 59.

Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK