2048/​796

To skrin og tændstikæskeholder af hhv. moseeg og palisander, prydet med indlægninger af sterlingsølv og sølv i form af egeløv og veteranbil. De to udført hos Andersen og Søhoel. Skrin H. 4. L. 19. B. 10 og H. 5. L. 21. B. 14. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Det ene skrin med indridset CPR-nr. under bund, det anden skrevet med UV-pen indvendig. Skrin med veteranbil mangler rumdeler, gaber en lille smule i den ene side.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag