2416/​528

Dansk snedkermester

Hvidlakeret høj skænk med runde ben. Front med to skydelåger samt vertikal jalousilukke af elm. Udført ca. 1940'erne, Danmark. H. 121 cm. L. 154 cm. D. 45 cm.

Alders- og brugslitage samt patina. Ridser og mærke, nogle afslag i maling samt misfarvninger. Udtræksbakker med afslag fra kontakt med jalousilukke, enkelte bakker med pletter. Indvendigt med let røglugt.

Moderne kunst og design, 16. april 2024

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag