905/​28

“En søkyst. Danske fiskere er i begreb med at gå ud på fangst”. Sign. E 1832. Olie på lærred. 31×45.

Philip Weilbachs fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier, 1872, s. 254 under “Billeder fra Søen og Livet på Søen, udførte i Aarene 1821–1851".

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier, 1898 nr. 466.

C. W. Eckersberg skriver i sin dagbog 8. oktober 1832: “Begÿndt paa et lille Maleri, forestillende Fisker-Sÿsler” og igen 1. november samme år: “Det lille Maleri, forstillende Fiskere som lave sig til at gaae ud paa et Tog, blev færdigt”.

Maleriet er litograferet af Peter Henrik Gemzøe (1811–1879).

Udstillet: Charlottenborg 1833 nr. 2. Kunstforeningen,“C. W. Eckersberg-udstillingen”, 1895, nr. 262.

Litteratur: Emil Hannover, “C. W. Eckersberg”, København 1898, s. 165 og s. 382–383. Heri gengives en beskrivelse, fundet blandt Eckersbergs papirer, af maleriet: “Beskueren befinder sig paa en lav Strandbred foran et Fiskerleie og har Udsigten over Havet, hvorpaa i det fierne sees nogle Skibe seile for en rask Vind, paa en klar Formiddag, Vinden blæser ind imod Landet. Tre Fiskerfamilier som fælledsEiere af en Baad have sat denne i Søen, nogle af dem er endnu beskjæftiget med at giøre den flot, imedens andre bringe de paa Truge sammenlagte Fiskergarn og Redskaber til Strandbreden og derfra i Baaden. Et Par Børn leger, en liden Dreng med sit lille Skib, hvorover Forældrene synes at glæde sig. Forest paa Strandbreden sees foruden nogle Fiskerredskaber, et Stykke af en Mast, Skibsankre etc. fra et strandet Skib, hvoraf man seer Stykker af dets Vrag rage over Vandet i nogen Afstand fra Strandbreden samt en anden Fiskerbaad som alt er seilet ud i Rum Søe”.

Proveniens: Konferentsråd Nicolai Abraham Holten (1833). Grosserer E. le Maire (1898). Ingeniør Johan Petersens samling, dennes auktion Winkel & Magnussen 180, 1935 nr. 25, afb. s. 11. Proprietær Hans Larsen, Ibstrup. Bruun Rasmussen auktion 437, 1982 nr. 340, afb. s. 25. Dansk privatsamling.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

800.000–1.000.000 DKK

Hammerslag

1.300.000 DKK