Svend Toxværd, Cohr
Et par sauceskander med underfade og sauceskeer af sterlingsølv. Saucekanders afstandsstykker samt sauceskeers skafter af elfenben. Saucekander samt sauceskeer udført og stemplet hos Cohr. Underfade udført og stemplet hos Svend Toxværd. Samlet vægt 1227 g. Saucekander: H. inkl. hank 10,2. L. 17,5. Underfade: Diam. 15. Sauceskeer: L. 21. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene saucekande med manglende dyvel-pind på underside ved hankens montering - vipper en smule.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021