2034/731
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 61”. Kvadratisk sofabord med stel af stål med senere, uoriginal glastop. Formgivet 1956. Stel udført og stemplet hos E. Kold Christensen. H. 33. L./B. 80.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Stel med let overfladerust.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud