2004/​838

Bent Karlby (f. Aa 1912, d. 1998)

“Påfugl”. Sæt på otte væglamper af polykromt lakeret metal. Udført hos Lyfa. Diam. 27. D. 10. (8)

Alders og brugsslitage, herunder ridser, mærker samt maling med afskalninger. Noget overfladerust. Rester fra tapet samt maling på bagsiden. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK

30.000 DKK