2045/949
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Loungestol betrukket med sort alcantara, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med returdrej, stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen, 2008.
Serienr. 10080008288.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud