877/1049
Unika hjørnereol af finéret Macassar. Sortmalet front med låge samt to små skuffer med hvidmalet stribe og cirkulære greb af sort bakelit. Hylder samt skabsinteriør med rustrød bemaling. Udført på bestilling 1941 af snedkermester Herluf Sørensen. H. 85. D. 23. L. 135.
Proveniens: Udført på bestilling i 1941 til fabrikant Johnny Mürsch til hans villa på Frederiksberg.
Sølv, keramik, design, 8. marts 2018
Vurdering
Hammerslag