2043/554
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 280”. Tre-personers modulsofa af kirsebærbejdset bøg, løse hynder betrukket med sort skind. Tegnet 1980. Udført hos Getama, Gedsted. L. 215. (3)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. To samlebeslag medfølger.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag