F. Larsen-Særsløv (f. Særslev v. Kalundborg 1870, d. Gentofte 1942)
Græssende hjortevildt og Kystparti. Sign. hhv. L. Særsløv 7. Juli 1925 og L. Særsløv 1931. Olie på lærred monterede på malepap. 21 × 23 og 20 × 26. (2).
Proveniens: Kunstnerens efterslægt indtil 2014. Bruun Rasmussen auktion 1423, 2014 nr. 102.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020